Skip to main content
obozy młodzieżowe

Obozy młodzieżowe, czyli wyjazdy dla nastolatków

Forma wypoczynku jaką są obozy młodzieżowe zna każdy, obejmuje ona wyjazdy dla młodych ludzi w wieku 14-18 lat. Oczekiwania młodzieży wobec wakacyjnych wyjazdów są zdecydowanie inne od oczekiwań młodszych dzieci. Nastolatkowie w tym okresie pragną zwiedzać, poznawać nowych ludzi, doświadczać niesamowitych wrażeń. Jednym słowem – nie umieją usiedzieć w miejscu i jest im potrzebny FUN. Celem wyjazdów letnich, były od zawsze: bezpieczeństwo, edukacja, wspomnienia i dobra zabawa. Zorganizowany pobyt wakacyjny, poza miejscem zamieszkania, wyróżnia się także planowymi działaniami wykwalifikowanej kadry. Kadry, która zmierzaj ku propagowaniu zainteresowań kulturalnych i krajoznawczych zgodnych z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami uczestników oraz promocji aktywności fizycznej.

Zaufanie, zrozumienie, pomoc i wsparcie

Młodzi ludzie w tym wieku wykazują niezwykle dużą samodzielność i dojrzałość, dlatego też nie potrzebują już troskliwej opieki wychowawcy. Nastolatkom zależy na samodzielności i obozy młodzieżowe są świetną okazją, aby z tej samodzielności w sposób bezpieczny i odpowiedzialny korzystać. Dlatego też od opiekunów otrzymują zaufanie, zrozumienie, pomoc i wsparcie, a także trochę więcej swobody. Kadra pedagogiczna i instruktorska zatrudniona na obozach młodzieżowych stara się zawsze wytworzyć niepowtarzalną atmosferę, pozwalającą na zintegrowanie wszystkich uczestników. Wykorzystując swoje doświadczenie i umiejętności każdy wychowawca dba o bezpieczeństwo młodego człowieka.

Odpowiednie miejsce i tematyka obozu młodzieżowego

Porównując ofertę kolonii dla dzieci oraz wyjazdy na obozy młodzieżowe można śmiało powiedzieć, że oferty wyjazdów w dużej mierze się od siebie różnią. Ogromną popularnością wśród nastolatków cieszą się przede wszystkim wyjazdy zagraniczne między innymi do Grecji, Hiszpanii, Włoch czy Bułgarii. Ponadto wielu z nich wybiera się także do Anglii w celu podszkolenia swojego języka angielskiego. Biura turystyczne mają również szeroką gamę wyjazdów dla prawdziwych artystów. Dla tych co nie potrafią usiedzieć w miejscu, maniaków komputerowych czy dla leniuszków. Poza tym na tych wyjazdach można się wcielać w różne role: zostać Sherlockiem Holmesem na obozie detektywistycznym czy rekrutem na obozie militarnym. Wystarczy wybrać temat obozu, który odpowiada wymaganiom: przygodowy, artystyczny, aktorski, muzyczny, wokalny, militarny, naukowy, językowy, fotograficzny czy żeglarski i wiele innych. Dosyć dużym powodzeniem cieszą się obozy archeologiczne w Byczynie.

Obozy młodzieżowe uczą

Programy obozów młodzieżowych zazwyczaj ułożone są tak, by zachęcić nastolatków do czynnego udziału w przewidzianych aktywnościach. Każdy dzień na obozie ma swoją fabułę i wypełniony jest różnorodnymi ciekawymi zajęciami. Doświadczenie jakie zdobywa każdy uczestnik może mu pomóc w pokonywaniu wielu czekających na niego w przyszłości przeszkód życiowych. Natomiast nawiązywanie bliskich relacji ze współuczestnikami owocuje znajomością, która czasem trwa całe życie. Ponieważ obozy młodzieżowe przeznaczone są dla uczestników powyżej czternastego roku życia, wszystkie atrakcje i aktywności dostosowane są do umiejętności starszych dzieci. Od wieczornych dyskotek, przez aktywności fizyczne, po zajęcia budujące umiejętności współpracy w grupie. Wychowawcy mają możliwość skupić uwagę na oczekiwaniach uczestników i dostosować program do ich potrzeb. Dzięki temu zapewniają wysoki poziom zaangażowania, a w efekcie satysfakcji uczestników.