Czy chcecie wiedzieć jak wyglądały obozy letnie na początku XX wieku? Przeglądając ostatnio stare materiały na temat wakacji dzieci i młodzieży i wyjazdów na obozy letnie natrafiłem na ciekawą ulotkę z końca lat dwudziestych XX wieku, w której reklamowano dwa obozy letnie młodzieży przemysłowej i rękodzielniczej nad morzem w Jastarni i w górach – w Jaśliskach nad rzeką Jasiołką koło Dukli w Karpatach. Ulotka niestety była tak zniszczona, że postanowiłem ręcznie odtworzyć (słowo w słowo) to co w niej się znajdowało. Myślę, że z całą pewnością zainteresuje ona nie tylko dzisiejsze pokolenie młodych ludzi.
Obozy letnie młodzieży przemysłowej i rękodzielniczej
Rzadko kiedy ktoś z rodziców, opiekunów lub pracodawców zastanawia się nad pytaniem: gdzie młody czeladnik czy uczeń, będący w nauce zawodowej u majstra lub w fabryce, spędzi swoje skromne 14-dniowe wakacje wypoczynkowe? Jeżeli nie ma rodziny na wsi, to spędzi ten czas przeważnie na ulicy, która go też odpowiednio wychowuje fizycznie i moralnie! A ponieważ młodzieniec w wieku dojrzewania fizycznego i duchowego jest najbardziej podatny na choroby płucne, a zarazem najwrażliwszy i najbardziej narażony na duchową demoralizację, dlatego pomoc udzielona mu w tym właśnie czasie wywrze w obu kierunkach decydujący wpływ na całe jego późniejsze życie. Stąd też zagranicą, tak wielkie zainteresowanie higienistów i wychowawców, oraz nowożytnego ustawodawstwa, okresem rozwoju, t.j. wiekiem młodzieńczym.
Uważając doniosłość urządzenia kolonii wypoczynkowych dla młodzieży rzemieślniczej za jedno z ważnych zadań służby i opieki społecznej, rozwiązującej szereg spraw w dziedzinie wychowania fizycznego, w dziedzinie higieny i profilaktyki, w dziedzinie wychowania społecznego, pracy kulturalnej, a nawet i oświatowej, urządziliśmy w r. 1928: obozy letnie w Jastarni nad morzem i obozy letnie w Jaśliskach koło Dukli w Karpatach. Tym sposobem uczyniono wielki krok naprzód w tej dziedzinie, sprawa bowiem pomocy higienicznej i kulturalnej dla młodzieży pracującej zawodowo, była i jest u nas w szczególnym zaniedbaniu.
Obozy letnie na początku XX w Jastarni
Obóz w Jastarni obliczony na 200 młodzieńców, obszaru około 4.000 m. kwadratowych, na terenie otrzymanym od M. P. i H. leży wśród lasu w odległości 200 m od pełnego morza, a 300 m od stacji kolejowej. Dojazd do stacji kolejowej Jastarnia na Helu. Obóz ten należy do krakowskiego Związku Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej. Jedna z najpiękniejszych plaż naszego wybrzeża, umożliwiająca uprawianie wszelkich sportów wodnych, wysuwa obóz ten na pierwsze miejsce. Dla porównania zobaczcie jak dziś wyglądają np. obozy letnie w Dźwirzynie.
Obozy letnie na początku XX w Jaśliskach
Obóz w Jaśliskach na 200 młodzieńców, zajmuje około 10.000 m. kwadratowych łaskawie ofiarowanych przez X Biskupa Anatola Nowaka, leży na wysokości 419 m. ponad poziom morza, wśród dziewiczych lasów, w powiecie sanockim, oddalony od najbliższej wsi Daljowa 0 3 km. Dojazd do stacji Iwonicz, skąd autobusem na miejsce. Obóz ten zostaje pod opieką sanockiego Związku młodzieży rzemieślniczej. Malownicze położenie obozu nad rzeką Jasiołką, łączy w sobie cuda przyrody górskiej z rzeźkiem powietrzem żywicznych jodeł, kąpielą i niezliczonemi wycieczkami w okolice.
Jakie cele zamierzamy osiągnąć?
- Poprawa zdrowia drogą umiejętnego rozłożenia dnia, codziennych ćwiczeń i kąpieli, plażowania, zdrowego pokarmu, codziennego pobytu i spania na otwartem powietrzu.
- Zbliżenie do przyrody przez ciągłe obcowanie z jej cudami.
- Wyrównanie różnic społecznych przez współudział wszystkich uczestników na równych prawach w pracy i zabawie.
- Wyrobienie samodzielności i tężyzny przez wzorowe spełnianie nałożonych obowiązków.
- Wyzbycie się sobkostwa przez danie sposobności do bezinteresownej pracy dla ogółu.
- Wyszkolenie się w kierownictwie przez opiekowanie się młodszymi kolegami.
- Kształcenie ducha przez zwracanie uwagi na istnienie rzeczy niewidzialnych.
- Kształtowanie charakterów przez zachęcanie do wprowadzania w czyn ideałów ludzkości.
- Zdrowa rozrywka przy wolnem od trosk życiu, w atmosferze szczerego śmiechu radości i wesołości.
- Wyrabianie poczucia obywatelskiego przez branie czynnego udziału w życiu i sprawach małego środowiska ludzkiego, jakiem jest Obóz.
Obozy są czynne od 1. lipca do końca sierpnia. Należyta organizacja zapewnia młodzieży najlepszą i najtroskliwszą opiekę, dbającą o harmonijny rozwój ducha, umysłu i ciała. Na czele obozu stoi Dyrektor, który rozporządza odpowiednim zespołem przodowników, t. j. po jednym na każdą chatkę. Opiekę lekarską obejmuje lekarz w Jastarni względnie w Jaśliskach.
PORZĄDEK DNIA:
7.00 pobudka
7.05 gimnastyka w obozie
7.20 mycie
7.45 modlitwa poranna, poczem podniesienie sztandaru
8.00 śniadanie
8.30 porządkowanie obozu
9.00 inspekcja obozu
9.15 - 12.00 zajęcia na plaży lub boisku, kąpiel
12.00 obiad
13.00 godzina ciszy i zupełnego wypoczynku
14.00 sporty na plaży lub boisku
17.00 podwieczorek
17.30 czas wolny
19.00 opuszczenie sztandaru narodowego, hymn narodowy
19.05 wieczerza
20.15 ognisko i pogadanki
21.15 modlitwa wieczorna
21.30 spanie
CO NALEŻY WZIĄĆ DO OBOZU?
Rzeczy konieczne: siennik, plecak, bielizna pościelowa, kostium kąpielowy, 2 koce, kostium do ćwiczeń sportowych, ręcznik, mydło, igłę, nici, guziki, nożyczki, lusterko, szczotki, dobre obuwie, bielizna, sweter, płaszcz. Rzeczy pożądane: latarka elektryczna, poduszka, instrument muzyczny, sznurek, książki do czytania.
WYCIECZKI
Z obozu w Jastarni: na Hel, do Gdańska itp.
Z obozu w Jaśliskach: aż po granicę czechosłowacką, zwiedzanie terenów naftowych itp.
W drodze do obozu lub z powrotem przejazd przez Warszawę, Poznań itp.
OPŁATY
Sezon obozowy jest podzielony na cztery dwutygodniowe okresy:
1. okres od 1. do 14. lipca
2. okres od 15. do 28. lipca
3. okres od 29. lipca do 11. sierpnia
Za pobyt w obozie z całkowitem utrzymaniem opłata wynosi: za każdy okres pobytu w Jastarni po 70 zł, w Jaśliskach po 60 zł, oprócz kosztów przejazdu.
ZGŁOSZENIA PRZYJMUJE
Do obozu w Jastarni: Związek Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej w Krakowie, ul. Skarbowa 2, telefon 2598. Do obozu w Jaśliskach: Związek Młodzieży Rzemieślniczej w Sanoku.
Dzięki subwencji Min. Wyzn. Rel. i Ośw. Pub!., Min. Pracy i Op. Społ., Izby Rzemieślniczej Ponańskiej i Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, wybudowaliśmy w Jastarni, zaś dzięki ofiarności X. Biskupa Anatola Nowaka, subwencji fabryki Zieleniewskiego i Starostwa w Sanoku, oraz grona profesorów i kilku innych ofiarodawców, wybudowaliśmy w Jaśliskach po kilka chatek z najkonieczniejszemi urządzeniami higjenicznemi, za co wszystkim tym dobroczyńcom najserdeczniejsze składamy podziękowanie. W roku bieżącym pragniemy oba obozy udoskonalić i rozszerzyć.
A teraz zwracamy się z gorącym apelem do rodziców, opiekunów i pracodawców, by młodzież rzemieślniczą skierowywali do obozów naszych, gdzie poza wypoczynkiem, młodzież ta w odpowiedniej atmosferze rozwinie się pod względem duchowym, umysłowym, społeczno – towarzyskim oraz fizycznym.
Ponieważ przeważna część młodzieży pracującej, nie może pozwolić sobie na poniesienie kosztów wywczasów letnich, zwracamy się z gorącą prośbą do Władz Rządowych, Komunalnych, szczególnie do Min. Pracy i Opieki Społecznej, Min. Wyzn. Rel. i Ośw. Publ., Min. Przem. i Handl., Magistratów Miast, Izb Rzemieślniczych, Izb Przemysłowo-Handlowych, Cechów, Zarządów Kas Chorych, P. T. Pracodawców, których zadaniem jest otoczyć tę młodzież szczególną opieką, ażeby subwencjami swojemi umożliwiły młodzieży, która najwięcej potrzebuje wypoczynku, korzystanie z obozów letnich i ich dobroczynnych skutków.
Jeśli jaka młodzież w Polsce jest w tym kierunku traktowana po macoszemu, to właśnie młodzież przemysłowa i rękodzielnicza, młodzież, która w okropnych nieraz warunkach pozostaje przez rok cały przy warsztacie pracy, bez słońca, powietrza, higieny. Stąd też ta młodzież właśnie powinna najwięcej doznawać pomocy społeczeństwa, gdyż od jej zdrowia i sił zależy sprostanie zadaniom, jakie czekają ją w przyszłości, rozwój naszego stanu mieszczańskiego, a z nim prawdziwej potęgi i przyszłości naszego Państwa.
One thought to “Jak wyglądały obozy letnie na początku XX wieku?”
Komentarze są zamknięte.