Skip to main content
język hiszpański

Język hiszpański – pięć powodów, by się go nauczyć

W ciągu ostatnich lat język hiszpański stale zyskuje na popularności. Na poziomie globalnym hiszpański jest coraz częściej używany wśród różnych grup społecznych. Coraz też częściej w wielu zawodach wymagana jest umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem obcym. Pomyśleliśmy więc, że dobrze byłoby spojrzeć na pięć głównych powodów, dla których warto skorzystać z programu i nauczyć się tego języka.

Rosnąca liczba osób posługujących się językiem hiszpańskim

Nie tylko w Europie język hiszpański staje się popularny. W Stanach Zjednoczonych hiszpański stał się drugim najczęściej używanym językiem po angielskim, a liczba jego użytkowników wzrasta wraz ze stałym napływem nowych imigrantów z Ameryki Łacińskiej i wzrostem już dużej populacji latynoskiej. Według raportu Pew Research Center, około 37,6 miliona osób w USA mówiło po hiszpańsku jako pierwszym języku w 2013 roku. Okazuje się, iż język hiszpański jest częściej używany w komunikacji niż na przykład niemiecki lub francuski.

Nauka hiszpańskiego pomoże ci w karierze

W związku z dynamicznie rozwijającą się gospodarką, pracodawcy poszukują osób mówiących po hiszpańsku. Na całym świecie, a szczególnie w Ameryce Północnej, istnieje duże zapotrzebowanie na osoby posługujące się językiem hiszpańskim w pielęgniarstwie, zarządzaniu budową i mediach oraz na wielu innych stanowiskach. Jest on oficjalnym językiem ONZ, UE, Organizacji Państw Amerykańskich oraz Unii Narodów Południowoamerykańskich. Pozwala na kontakty biznesowe i inwestycje na całym świecie. Duże korporacje zdają sobie sprawę ze znaczenia dotarcia do rynku, który reprezentuje 1,5 biliona dolarów (1,13 biliona funtów) pod względem siły nabywczej w USA w 2015 roku. W przypadku Polski świetnie to widać choćby w sektorze budowlanym lub bankowym, gdzie wiele wiodących firmy pochodzi właśnie z Hiszpanii.

Otworzy świat miejsc podróży

Na świecie jest około 400 milionów osób posługujących się językiem hiszpańskim i zamieszkujących jedne z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na świecie. Nawet jeśli wybierzesz się do popularnych miejsc w Meksyku i na Karaibach, mówienie w lokalnym języku pomoże ci zejść z utartej ścieżki i zobaczyć prawdziwą kulturę. A potem oczywiście możesz zarezerwować wycieczkę do Hiszpanii i zobaczyć cuda Barcelony, Madrytu, Andaluzji i nie tylko. Dzięki znajomości języka hiszpańskiego można bez przeszkód komunikacyjnych udać się na wakacje lub podróżować po wielu krajach, poznawać tamtejszą kulturę, tradycję i historię.

Możesz cieszyć się niesamowitymi książkami i filmami

Z znajomość hiszpańskiego otwiera nieograniczony dostęp do bogatej literatury, muzyki i innych dzieł kultury stworzonych przez artystów i twórców z całego hiszpańskojęzycznego świata. Około stu odnoszących sukcesy autorów z 54 krajów wybrało El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha według powieści Miguela de Cervantesa jako najlepszą książkę wszech czasów. Znajomość tego języka pozwala nam poczuć klimat, jaki reżyser starał się stworzyć w swoim obrazie. Zrozumieć przekaz i uczucia autora piosenki. Dzięki temu możemy bowiem czerpać większą przyjemność z obcowania z hiszpańską sztuką. Z pewnością nie można pominąć chyba najbardziej znanego na świecie malarza, jakim był Pablo Picasso. Jego dzieła zasłynęły przecież na całym świecie. Podobnie obrazy Salvadora Dali czy Francisco Goya i Diego Velazqueza, które można podziwiać w najbardziej prestiżowych muzeach świata.

Hiszpański jest łatwy do nauczenia

Pisemny hiszpański jest prawie całkowicie fonetyczny – spójrz na dowolne hiszpańskie słowo, a zobaczysz, jak się je wymawia. Podczas gdy opanowanie gramatyki języka hiszpańskiego może być wyzwaniem, podstawowa gramatyka jest dość prosta, a wiele słów słownictwa jest podobnych do angielskiego. Ponieważ liczba osób posługujących się językiem hiszpańskim stale rośnie, są szanse, że nauka i praktyka tego języka będzie jeszcze łatwiejsza.

Aby dowiedzieć się więcej o o nauce języka hiszpańskiego zapraszamy na nasze obozy językowe. Znajdziecie tam znajdziecie kilka propozycji wakacyjnych wyjazdów z nauką języka hiszpańskiego.