Skip to main content
górskie obozy wędrowne

Górskie obozy wędrowne dla nastolatków

Górskie obozy wędrowne to najbardziej znana i lubiana forma aktywnego wypoczynku wśród nastolatków. Obozy wędrowne to szansa, aby zbliżyć się do natury i poznać nowe ciekawe osoby. Poczuć atmosferę wolności, posmakować dziczy i zapomnieć o cywilizowanym świecie. Wspólne wędrówki górskimi szlakami pozwalają na odpoczynek od codziennych obowiązków oraz nabranie sił na kolejne wyzwania. Wycieczki piesze pozwalają nabrać dystansu do problemów, wyciszyć się i nawiązać nowe znajomości z rówieśnikami z całej Polski.

Kochasz góry? Niestraszna Ci wędrówka z plecakiem? Tęsknisz za blaskiem ogniska i śpiewem przy dźwiękach gitary? Wszystko to i jeszcze więcej przeżyjesz, wybierając się na górskie obozy wędrowne. Zapraszamy wszystkich aktywnych młodych ludzi w wieku od 14 do 19 lat. Przygotuj się na niezapomniane przeżycia w gronie nastolatków, którzy – tak jak Ty – uwielbiają wyzwania. Bo obozy w górach to nie sielanka, ale dająca mnóstwo satysfakcji przygoda! Wędrówka górska wymaga siły charakteru i wytrwałości.

Obóz wędrowny w Tatrach Słowackich – „Harnaś 2023”

Podczas obozu przejdziemy szlakami przez Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. Przenocujemy w kultowych schroniskach tatrzańskich. Nie zabraknie też klimatów schroniskowych oraz magii podtatrza słowackiego. „HARNAŚ” to obóz dedykowany dla osób, które lubią wyzwania, wiedzą co znaczy wysokogórskie wędrowanie. Śpimy głównie w namiotach na campingach. Ze względu na charakterystykę obozu, na wędrówki chodzimy w miarę możliwości na lekko, czyli z małymi plecakami ale należy pamiętać, że czasami wszystko niesiemy w dużych plecakach. Prosimy o umiar i rozsądek przy pakowaniu. Trasy są różnorodne, raczej długie, lub ze znacznymi ekspozycjami. Oczywiście w Tatrach trasy są bardziej niż w innych górach zależne od warunków atmosferycznych. Na obozie wymagane jest posiadanie ważnego Paszportu lub Dowodu Osobistego!

Obóz wędrowny w Tatrach Polskich – „Halny 2023”

Podczas obozu przejdziemy szlakami przez Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. Przenocujemy w kultowych schroniskach tatrzańskich. Nie zabraknie też klimatów podhalańskich oraz samego Zakopanego. „HALNY” to obóz dedykowany dla osób, które lubią wyzwania, wiedzą co znaczy wysokogórskie wędrowanie. Śpimy głównie w schroniskach tatrzańskich, w pensjonatach, oraz na polach namiotowych na terenie Zakopanego. Ze względu na charakterystykę obozu, na wędrówki chodzimy w miarę możliwości na lekko, czyli z małymi plecakami ale należy pamiętać, że czasami wszystko niesiemy w dużych plecakach. Prosimy o umiar i rozsądek przy pakowaniu. Trasy są różnorodne, raczej długie, lub ze znacznymi ekspozycjami. Oczywiście w Tatrach trasy są bardziej niż w innych górach zależne od warunków atmosferycznych.

Obóz wędrowny po Bieszczadach – „Połoniny 2023”

Bieszczady to legenda każdego włóczykija. Miejsce, do którego od lat jedzie każdy, kto szuka przestrzeni, wolności, przyjaźni na całe życie. Obozy w Bieszczadach to niepowtarzalny klimat opuszczonych wiosek, nieprzebytych gąszczy, przydrożnych barów, zdziczałych kapliczek. Bieszczady to cerkwie, połoniny, gitara i wieczorne ognisko. Bieszczady to miejsce, którego każdy powinien posmakować. „POŁONINY” to nietrudna trasa, która pozwala nam na poznanie najciekawszych miejsc w Bieszczadach.

Proponujemy przejście: Cisna – Jaworzec – Połonina Wetlińska – Nasiczne – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne – Wołosate – Tarnica. Noclegi najczęściej realizujemy w namiotach ulokowanych w bezpośrednim sąsiedztwie schronisk, czasami w schroniskach. Plecaki nosimy bardzo rzadko (czasami jednak trzeba przenieść plecak z parkingu do miejsca noclegu).

Obóz wędrowny po Bieszczadach – „Dziki San 2023”

„DZIKI SAN” to obóz o stopień trudniejszy niż  „POŁONINY”, przeznaczony szczególnie dla osób, które poznały te najbardziej znane miejsca w Bieszczadach i chcą czegoś więcej. Ta trasa to spotkanie z prawdziwą bieszczadzką przygodą. Proponujemy przejście:  Jabłonki – Cisna – Jaworzec – Otryt – Przysłup Caryński – Muczne – Tarnica – Wołosate. Śpimy głównie w namiotach, czasami w bazach studenckich. Ze względu na charakterystykę szlaków, na wędrówki chodzimy często z plecakami. Trasy są długie, jednak bez większych podejść. Prosimy o rozsądek i umiar przy pakowaniu.

Obóz wędrowny po Bieskidzie Niskim i Bieszczadach – „Szwejk 2023”

Pogranicze Beskidu Niskiego, Bieszczadów oraz Rusi Zakarpackiej to dzisiaj już chyba jeden z ostatnich regionów, gdzie w pełni zaznamy piękna dzikiej przyrody, urok przydrożnych kapliczek, zarośniętych cmentarzy i dumnych cerkwi. Ogromne przestrzenie, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Odrobina historii, pop-artu oraz kultowych produkcji filmowych no i oczywiście gitara i wieczorne ogniska. „SZWEJK” to obóz średnio-trudny, przeznaczony szczególnie dla osób, które szukają prawdziwego, niepowtarzalnego klimatu. Ta trasa to doskonała propozycja dla poszukiwaczy przygód oraz wartości duchowych.

Podczas obozu proponujemy przejście trasą: Dukla – Jaśliska – Komańcza – Medzialborce – Łupków – Smolnik – Jabłonki (Cisna). Przy dobrych warunkach czasowo-pogodowych, dziewiątego dnia dnia robimy sobie wycieczkę na Połoninę Wetlińską. Śpimy głównie w namiotach i schroniskach, czasami w bazach studenckich. Ze względu na charakterystykę szlaków, na wędrówki najczęściej chodzimy często z plecakami. Trasy są długie, jednak bez większych podejść. Prosimy o rozsądek i umiar przy pakowaniu. W trakcie obozu będziemy zachodzili na Słowację – wymagane jest posiadanie paszportu lub dowodu osobistego!

Obóz wędrowny w Beskidzie Żywieckim – „Diablak 2023”

Ulubiony przez niejednego wędrownika Beskid Żywiecki. Góry o niepowtarzalnym uroku, niesamowitej gościnności mieszkańców, przepięknym panoramom i pełnym klimatu schroniskom. Długie wieczory z gitarą pod bajecznie gwieździstym niebem lub przy kominku na długo pozostaną w Waszej pamięci. Podczas obozu planujemy przejście tzw. „Worka Raczańskiego”, wejście na Pilsko i na królową Beskidów – czyli Babią Górę (zwaną czasami Diablakiem). „DIABLAK” to obóz polecany osobom z pewnym doświadczeniem w górskim wędrowaniu. Śpimy głównie w schroniskach i studenckich bazach namiotowych, w pensjonatach a nawet w starej chałupie w skansenie. Ze względu na charakterystykę obozu, na wędrówki najczęściej chodzimy z plecakami. Prosimy o umiar i rozsądek przy pakowaniu. Trasy są różnorodne, raczej długie, lub ze znacznymi ekspozycjami. Oczywiście jak zawsze realizacja trasy obozu jest zależna od warunków atmosferycznych.

Trasy

Trasy na naszych obozach są urozmaicone – trudniejsze mieszają się z łatwiejszymi. Każdy bez problemu radzi sobie na szlaku. Którędy pójdziemy uzależnione jest między innymi od warunków atmosferycznych oraz predyspozycji grupy – dlatego nie mamy sztywno rozplanowanych noclegów. Czasami wędrujemy bez plecaków, które „korzystają z transportu”, a czasami idziemy z plecakami.

Kadra

Na obozach wędrownych kadra jest zawsze zatwierdzona przez kuratorium oświaty. Opiekunami są prawdziwi pasjonaci górskiego wędrowania. Doświadczenie pozwala na odpowiednie zachowanie się na szlakach w każdych warunkach, a młody wiek na doskonały kontakt z uczestnikami. Na ok. siedmiu uczestników przypada jedna osoba kadry. Dodatkowo w razie potrzeby zatrudniamy przewodników górskich. Większość naszej kadry gra na gitarze.

Zakwaterowanie

Noclegi realizujemy w bazach o różnym standardzie – śpimy w schroniskach lub w namiotach. Czasami w bazach namiotowych (duże namioty z materacami). Zdarzają się też noclegi na sianie, a pod warunkiem dobrej pogody i na życzenie uczestników nawet pod gołym niebem.

Niezbędny ekwipunek i dokumenty

Sprzęt: śpiwór (powinien być odpowiednio ciepły – noce w namiotach są zimne, mniej odporny śpiwór można uzupełnić wkładem – kocem z polaru), karimata, menażka (miska) metalowa, sztućce (niezbędnik), kubek, latarka, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub chusta na głowę, przybory do higieny osobistej + krem do opalania, ręcznik.
Dokumenty: ważna legitymacja szkolna lub studencka, wypełniona karta kolonijna. Na obozach „HARNAŚ”, „DIABLAK” oraz „SZWEJK” – obowiązkowo należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty.
Obuwie i ubiór: buty trekkingowe, buty zmienne (trampki lub adidasy), klapki + strój kąpielowy, kurtka przeciwdeszczowa z kapturem, kurtka lub bluza polarowa, płaszcz foliowy – przeciwdeszczowy, ciepły sweter (najlepiej golf), koszulki z krótkim rękawem spodnie długie i krótkie, bielizna.

A wszytko to powinno być spakowane w plecak. Zalecamy spakować rzeczy w nieprzemakalne folie. Oczywiście przestrzegamy przed nadmiarem bagażu – wiele rzeczy po przemyśleniu staje się zbędnych. Zachęcamy do zabrania aparatów fotograficznych – gwarancja niepowtarzalnych zdjęć.

Organizatorem obozów jest Klub Podróżnika R3B.PL. Jest to niewielka, ale prężnie działająca firma zajmująca się organizacją turystyki. Organizując wycieczki, rajdy i obozy wędrowne Klub Podróżnika współpracuje z doświadczoną kadrą, wyspecjalizowanymi pilotami, przewodnikami i przewoźnikami – czy to w wędrując po górskich ścieżkach czy też wydeptując znane, miejskie szlaki.